ENERJİ VERİMLİLİĞİ

BY IN TEKNOLOJİ 1 COMMENT

Eskiden insanların elektrik veya türevleri gibi enerji kavramlarına ihtiyaçları yoktu. Doğadan elde ettikleri her türlü yiyecek, giyecek ve benzeri materyaller yaşaması için yeterli olanağı sunuyordu. Fakat zamanla artan insan nüfusu ve buna bağlı olarak gelişen teknoloji sayesinde hiçbir şey insanlara yetmemeye başladı.

Bunların başında barınma sorunu geldi, daha sonra yemek, tüm bunları sahip olma, giyinme, gelişme gibi pek çok sorun izlemeye başladı. Biz insanlar her önümüze çıkan engelli bir şekilde doğanın da yardımıyla aşmayı ve kendimizi korumayı başardık. Fakat artan ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullandığımız enerji kaynakları hızla tükenmeye başladı ve bunun önüne ne yaparsak yapalım geçemememe ye başladık. Ve bu enerji sorunu en büyük sorunlar arasında yer almaya başladı. Çünkü bazı enerji kaynakları yenilenebilir değil. Yenilenebilir olan enerji kaynakları da ihtiyaçlarımızı git gide karşılayamaz duruma gelmeye başladı. Tüm bu sebeplerden dolayı insanlar daha tedbirli ve daha sorumlu davranmak zorunda kaldılar. Normalde hiçbir şeyi israf etmezsek ve bilinçli tüketim yoluna gidersek pek çok kaynağımızı daha uzun süre doya doya kullanabilir ve herhangi bir sorun yaşamadan yolumuza devam edebiliriz. Fakat bunların başında bilinçli tüketmeyi öğrenmemiz ve iyi bir şekilde uygulamamız gerekir. Bu yöntemlerin bazılarından bahsedecek olursak.

— Beyaz eşya alırken daha çok dikkat edin.

Evet, evlerimize beyaz eşya alırken fiyatından çok tasarruflumu değil mi buna bakmanızı öneririz. Evet, belki alırken diğer ürünlere oranlar biraz daha pahalı fiyatlar ile satılabilir bu ürünler, fakat uzun vadede de hem size hem de ülkenize büyük kazançlar sağlayacaktır bu verimli ürünler. Verimli ürünlerden kastımız A veya A+ sınıfına dâhil olan ürünler. Bu ürünler hem çok az enerji kullanıyorlar, hem de performansları ile göz dolduruyorlar. Buda sizin daha az enerji kullanmanızı sağlıyor.

— Doğru şekilde ışıklandırma

Pek çok evde eskiden kalma kocaman avizeler, birde fazla ampullü değişik sistemler yer almaktadır. Bunlar artık tamamen piyasadan kalkmaya ve değiştirilmeye başlandı. Evet, bu ürünler aydınlatmada hem yetersizler, hem de oldukça fazla elektrik enerjisi kullanmaktadırlar. Tüm bunların yanı sıra sarı ışık saçan klasik ampullerinizi, tasarruflu ampul olarak geçen ve beyaz ışık saçan ampullerle değiştirmeniz sonucu, lamba başına neredeyse %60 kar edeceksiniz. Cidden bu oldukça büyük bir rakamdır. Düşünsenize bu sayede yani sadece ışıklandırmayı değiştirmeniz sayesinde kullandığınız elektrik enerjisinden %50 kar edebileceksiniz. Bu hem cebinize iyi gelecektir. Hem de enerjimizi daha verimli kullanarak, her geçen gün azalan kaynaklarımızın ömrünü biraz daha uzatacağınız anlamına gelmektedir. Başlangıç da küçük görünse de emin olun yankısı büyük olacaktır.

— Doğru ısın hem kendini hem doğayı koru

Ülkemizde her yıl kış aylarında ısınma yüzünden binlerce vatandaşımız sobalarından sızan karbondioksit gazı sonucu zehirlenerek yaşamını yitirmektedir. Bu aslında hem yanlış bir ısınma yöntemidir, hem de doğayı neredeyse katleden ve ozon tabakasının her geçen yıl daha da çok zarar görmesine neden olan bir yöntemdir. Bunun yerine elektrik enerjisi veya doğal gaz ile ısınmak hem daha verimli olacaktır, hem de doğanın daha az kirlenerek zarar görmesine neden olacaktır. Bu kadar küçük değişikliklerle bile aslın da ne kadar büyük şeyler başaracağımızın farkına varırsak eğer daha temiz, daha verimli ve daha az sorun ile daha nice yıllara merhaba deriz. Lütfen kaynaklarımızı koruyun ve kıymetini bilin. Kendiniz için değilse bile çocuklarınız için

One Comment

So, what do you think ?